Geografske zone za bespilotne vazduhoplove predstavljaju novu strukturu vazdušnog prostora koja se utvrđuje kako bi se olakšale, ograničile ili zabranile operacije bespilotnih vazduhoplova i na taj način umanjili rizici koji proističu iz tih operacija, a koji se odnose na bezbednost, privatnost, zaštitu podataka o ličnosti, obezbeđivanje ili životnu sredinu.
U skladu sa predstojećim regulatornim okvirom, kojim se predviđa obaveza države da informacije o geografskim zonama za sisteme bespilotnih vazduhoplova učini javno dostupnim u jedinstvenom digitalnom formatu, RGZ i DCV su u maju 2024. zaključili sporazum o poslovno-tehničkoj saradnji, u cilju da se preko platforme Nacionalne infrastrukture geoprostornih podataka (NIGP) omogući centralizovano upravljanje, obrada i distribucija podataka o geografskim zonama.

Prvi rezultati saradnje ogledaju se u digitalnom prikazu geografskih zona za bespilotne vazduhoplove sa precizno definisanim ograničenjima i pravilima kojih su operateri dužni da se pridržavaju u okolini svih aerodroma i helidroma u Srbiji, kako bi se sprečile potencijalno opasne situacije i očuvala bezbednost svih učesnika u vazdušnom saobraćaju.
Definisane su i dodatne geografske zone radi zaštite životne sredine, zone u okolini organa državne uprave na republičkom i pokrajinskom nivou, kao i zone oko objekata kritične infrastrukture od posebnog značaja za funkcionisanje države.
Platforma NIGP predstavlja tehnološku osnovu za buduću softversku aplikaciju koja će se od sledeće godine nalaziti na sajtu Direktorata i koja će omogućiti operaterima bespilotnih vazduhoplova pristup informacijama o zonama, kao i elektronsko podnošenje zahteva za letenje, u cilju unapređenja bezbednosti i efikasnosti upotrebe bespilotnih vazduhoplova u vazdušnom prostoru Republike Srbije.