Одбор извршних директора Светске банке данас је одобрио кредит од 30 милиона евра (у противвредности од 32,5 милиона долара) за Други пројекат унапређења земљишне администрације, кроз који ће се Србији помоћи да унапреди транспарентност, приступачност и поузданост својих система за управљање непокретностима.
У претходном периоду дошло је до значајног побољшања квалитета сектора непокретности у Србији, а активности које подржава овај пројекат ослањаће се на већ остварене резултате како би се обезбедили поузданији, доступнији и транспарентнији подаци и унапредило спровођење масовне процене вредности свих врста непокретности. Пројекат ће пружити помоћ и за интензивирање дигиталне трансформације Републичког геодетског завода (РГЗ), институције задужене за кључне активности као што су државни премер, вођење катастра непокретности и процена вредности непокретности у Србији.
„Поред унапређења система за управљање непокретностима, овај пројекат ће пружити подршку и за решавање питања климатских промена и спречавање ризика од катастрофа тако што ће ојачати капацитет државних институција да препознају подручја осетљива на поплаве, суше и екстремну топлоту“, рекао је Никола Понтара, директор канцеларије Светске банке у Србији. „Други битан аспект овог пројекта тиче се побољшања квалитета података о власништву над непокретностима, при чему ће се посебна пажња посветити имовини у власништву жена како би оне могле лакше да приступе тржиштима кредита и у пуној мери учествују у привреди Србије“, нагласио је он.
Масовна процена вредности донеће користи како грађанима тако и привредницима, а већа транспарентност евиденција о власништву имовине може подстаћи активност на тржишту непокретности и довести до смањења премија ризика. Пројекат је усмерен и на унапређење података и система који се односе на климатске промене, што може помоћи да се државни органи боље припреме за реаговање на екстремне временске догађаје и елементарне непогоде.