17.5.2025.

Републички геодетски завод (РГЗ) најоштрије одбацује неистине и паушалне оцене изнете у најновијем извештају тзв. Савета за борбу против корупције, а које су поједини медији пренели без основне професионалне провере тачности.

Овај Савет, иако формално тело при Влади, већ годинама делује као самостални произвођач дезинформација, са очигледном опсесијом да у континуитету дискредитује једну од ретких институција која је успела да се избори са хаосом, манипулацијама и шемама интересних група у области непокретности.

1. Савет за борбу против корупције – од критичког тела до политичког алата

Извештај Савета не садржи ниједну проверљиву чињеницу којом би се поткрепиле тешке оптужбе против РГЗ-а. Уместо тога, користи метод „пресуди па доказуј“, износећи паушалне оцене о „нестручности“, „нетранспарентности“ и „угроженим правима грађана“ — без иједне конкретне анализе учинка РГЗ-а, без увида у дигитални систем рада, без разговора са било којим корисником.

Ово није први пут да Савет таргетира РГЗ. Током протеклих година, исти механизам је коришћен сваки пут када су интересне групе изгубиле могућност да утичу на одлуке у катастру мимо система. Критикују дигитализацију, а игноришу чињеницу да више не постоје „фиоке“, ни простори за мито. Зашто? Зато што управо транспарентност и одговорност РГЗ-а највише боле оне који су изгубили привилегије у хаосу.

2. Чињенице које Савет прећуткује – а свет признаје

РГЗ је међународно признат и позван од стране Светске банке, Уједињених нација, Land Portal Foundation и других релевантних међународних организација као најбољи пример институционалне борбе против корупције. На Светској банци смо представљени на главној пленарној сесији — као једина институција из региона која је дигитализацијом елиминисала простор за малверзације у управљању непокретностима.

Светска банка је Србију, захваљујући управо реформама РГЗ-а, рангирала као четврту земљу у свету по ефикасности и дигиталној трансформацији катастарског система.

Савет, наравно, то ни не помиње. Јер истина није њихов циљ – њихова мисија је дискредитација. Питамо се – у чијем интересу?

3. Опозиција транспарентности — парадокс Савета

Савет критикује обавезу да грађани користе професионалне кориснике за подношење захтева за старе исправе, иако је управо та обавеза уведена како би сваки захтев био верификован, без могућности фалсификата и интервенција „иза завесе“ које су се масовно дешавале у старом систему. Нису рекли да је систем сада доступан 24/7. Нису поменули да су сви подаци дигитално архивирани, да постоји јасан траг сваког поступка и да је број жалби опао. Јер њима реформа смета – не помаже.

Савет не говори у име грађана. Савет штити модел у којем грађанин не зна ни шта ни коме плаћа, и где је хаос био валута. Тај модел је прошлост — и управо зато је Савет нервозан.

4. Јасна порука — борба против корупције не води се памфлетима, већ резултатима

За разлику од Савета, РГЗ не објављује памфлете – ми градимо системе. Ми штитимо податке 7 милиона људи. Ми негујемо партнерства са УН, Светском банком, Евростатом и Транспаренси Интернешенелом. Имамо четири ISO сертификата који потврђују стручност, безбедност, заштиту података и борбу против корупције.

Зато ћемо и овај напад одбити чињеницама, правним путем и — ако треба — пред домаћим и међународним телима. Јер РГЗ нема шта да крије. Али има шта да брани.

Транспарентан катастар није проблем. Транспарентан катастар је проблем само онима који више не могу да га злоупотребе.

Релевантне вести