Господин Бељански показује фундаментално неразумевање природе и функције катастра. Катастар непокретности је првенствено техничка и административна институција, која води евиденцију о некретнинама и правима на њима, укључујући власништво. Правна питања, као што су судске одлуке о власништву или спорови, нису у надлежности катастра већ судова.
Изјава да је решавање питања власништва „правно, а не технолошко питање” игнорише чињеницу да катастар функционише као систем јавних регистара, где су правни основи уписа (нпр. уговори, судске одлуке) предуслов за спровођење процедура.
У свом обраћању Бељански имплицира да у катастру ИТ стручњаци раде посао правника, што није тачно. ИТ стручњаци имају задатак да унапреде и одржавају информационе системе који омогућавају ефикасније вођење евиденције и електронску комуникацију са корисницима. Правна питања и даље решавају квалификовани правници унутар институције.
Изјава о „огромном броју нерешених предмета” и спорости катастра делимично је тачна, али занемарује структуралне изазове попут:
· Ограничених ресурса који су последица смањеног буџета и других системских фактора ван директне контроле РГЗ-а.
· Повећаног обима захтева због убрзане дигитализације и раста тржишта некретнина.
· Недовољно разумевање грађана и корисника о законима и процедурама за упис права.
Наводи о „учесталој корупцији” нису поткрепљени конкретним доказима. Такве изјаве без основа штете угледу институције и стварају неповерење међу грађанима. Ако постоје сумње у корупцију, одговорност правника је да покрену правне процесе и пријаве случајеве, а не да се ослањају на непроверене гласине.
Као аргумент овим паушалним изјавама, Републички геодетски завод поседује међународно признате сертификате (ИСО 9001, ИСО 27001, ИСО 27701 и ИСО 37001), који представљају гаранцију транспарентности и усаглашености са светским стандардима. Имплементација ИСО 37001 сертификата за борбу против мита и корупције, оцењене су од стране међународних стручњака као кључни корак у јачању антикорупцијских напора у Србији, што подразумева да су професионални корисници (адвокати) и запослени у РГЗ-у дужни да било какав вид корупције пријаве надлежном органу. Позивамо господина Бељанског да поступи у складу са стандардом и пријави корупцију, на којој он инсистира да постоји, а не да износи неистине.
Истицање да су судови некада водили земљишне књиге не узима у обзир да је реформа система вођења земљишних евиденција (увођење катастра) спроведена како би се процес централизовао, модернизовао и учинио транспарентнијим. Пребацивање те одговорности са судова на катастар имало је за циљ растерећење судова и стварање ефикаснијег система.
Изјаве попут „грађани прибегавају другим решењима” имплицирају да је катастар дисфункционалан, што није тачно. Електронске процедуре које се примењују у катастру омогућавају бржу обраду захтева у поређењу са застарелим системима, иако још увек постоје изазови у прилагођавању новим технологијама. Реформе које је РГЗ спровео, укључујући дигитализацију катастарског система, добиле су значајна признања од најважнијих међународних институција, укључујући кровне организације као што су Уједињене нације и Светска банка.
Господин Бељански, као председник регионалне адвокатске коморе, требало би да пружи конструктивне предлоге за побољшање сарадње између адвоката и катастра, уместо што даје паушалне и неосноване критике. Његово позивање на непроверене тврдње и ширење гласина о корупцији штети институцијама и професионалној сарадњи. Из његових изјава јасно је да нема довољно разумевања о надлежностима катастра и улози ИТ стручњака у модернизацији система, што изазива сумњу у његову компетентност да овакве изјаве даје јавно.
Републички геодетски завод
Деманти можете видети и на интернет страници недељника ВРЕМЕ.