25.4.2025.

Републички геодетски завод са поносом обавештава јавност да је, према најновијем глобалном извештају Светске банке, Србија рангирана као четврта од укупно 85 земаља које су биле предмет овог истраживања, у области ефикасности и дигиталне трансформације институција за управљање непокретностима.

Овај резултат није само признање нашој земљи — то је потврда да је Србија данас међу светским лидерима када су у питању поузданост, транспарентност, доступност и ефикасност система за управљање непокретностима. Испред Србије налазе се само земље са изузетно напредним системима као што су Јужна Кореја, Летонија и Кина.

Поређења ради, Аустрија и Немачка, које важе за традиционалне узоре у области земљишне администрације, рангиране су иза Србије — на 20. и 39. месту. Када је реч о региону, иза Србије су Словенија (8. место) и Хрватска (17. место), док су остале земље знатно ниже пласиране. Ово показује да је Србија остварила значајан искорак испред својих комшија и да поставља нове стандарде.

„Ово признање је резултат година рада, храбрих одлука и стратешких реформи. РГЗ данас није само сервис за регистрацију непокретности — он је ослонац за дигиталну трансформацију целе државе.“ – изјавио је директор РГЗ-а, мр Борко Драшковић.

Захваљујући овим резултатима, Републички геодетски завод је позван да учествује на главној Светској конференцији о земљишту, коју организује Светска банка. На овој конференцији ће помоћник директора за развој и иновације, Дарко Вучетић, говорити на главној сесији посвећеној потенцијалу савремених система земљишне администрације за креирање јавних политика, као и на посебном панелу о алатима за праћење корупције и унапређење транспарентности.

Оваj извштај потврђује да је дигитална реформа у Србији поставила нове глобалне стандарде и моделе, а Републички геодетски завод постао кључни стуб на којем се гради ефикасан систем за управљање простором. Овај успех није само признање за институцију и државу – он је и гаранција да живимо у земљи у којој дигитална решења служе интересима грађана.
 

Релевантне вести