23.6.2023.
Директор Републичког геодетског завода мр Борко Драшковић био је домаћин делегацији руководилаца Светске банке за регион Европе и централне Азије. Гости РГЗ-а били су директор за одрживи развој Самех Нагуиб Вахба, менаџер за урбани развој, управљање ризицима у ванредним ситуацијама и земљишну администрацију Кристоф Пуш, менаџер за животну средину, природна добра и плаву економију Санџеј Сривастава, директор канцеларије Светске банке у Србији Никола Понтара, виши стручњак за земљишну администрацију Оливера Јордановић, као и стручни консултанти Рамон Муноз Раскин и Јасна Вукоје.
Састанку су такође присуствовали чланови Јединице за имплементацију пројекта Светске банке у РГЗ-у, директор јединице Драган Павловић, специјалиста за набавке Нада Теодосијевић и саветник за односе с јавношћу на пројекту Маја Радовић, као и Вања Шимунић из Сектора за развој и иновације РГЗ-а.
Директор РГЗ-а је представио остварене резултате на пројекту „Унапређење земљишне администрације у Србији” и до сада спроведене реформе у овој области. Кроз пројекат који је подржала Светска банка реализована је дигитализација катастарског система, израда модела масовне процене вредности непокретности, индекс цена станова.
Драшковић је такође представио најкомплекснији изазов са којим се сусреће земљишна администрација у Србији. Наиме, у поступку прикупљања података са тржишта непокретности за потребе масовне процене и уписа у катастар, утврђено је да у Србији функционишу три система тржишта непокретности – регулисано тржиште које представља непокретности уписане у катастар, делимично регулисано тржиште, које представљају они објекти који немају сву неопходну документацију за упис у катсатар и нерегулисано тржижте непокретности на којем се налазе нелегални објекти.
Директор Светске банке за одрживи развој за регион Европе и централне Азије Самех Нагуиб Вахба је показао посебно интересовање за ову тему и упитао на који начин би Светска банка могла да помогне у решевању овог проблема, с обзиром да је у питању око 4,8 милиона објеката у систему делимично регулисаног и нерегулисаног тржишта непокретности, што чини готово половину од укупног броја објеката који постоје на територији Републике Србије.
Директор РГЗ-а је рекао да би у циљу решавања овог проблема било веома добро да се унапреди легислатива на такав начин да буде усвојен један кровни закон о стицању права на непокретности с обзиром да ову област тренутно регулише чак 53 различита закона.
Директор канцеларије Светске банке у Србији Никола Понтара је објаснио да су веома поносни на остварене резултате на пројекту „Унапређење земљишне администрације у Србији” и да менаџмент канцеларије Светске банке у нашој земљи, са великим задовољством воли да колеге који врше мониторинг развојних пројеката који се имплементирају у Србији, доведу у РГЗ који представља пример добре праксе.
Директор РГЗ-а је додао да је за остварене резултате у домену реформе земљишне администрације Светска банка била кључни партнер и да без одобрених средстава не би било могуће остварити постигнуто. Он се такође осврнуо на последице које је имао хакерски напад из јуна прошле године и истакао како би даља подршка св банке у опремању ИТ инфраструктуре Републичког геодетског завода била веома значајна.
Експерти Светске банке истакли су важност овог пројекта за развој економије, привлачење инвестиција и побољшање пословног амбијента у Србији.