Републички геодетски завод, као део система државне управе за управљање непокретностима, недавно је објавио да скоро половина објеката у Србији није уписана у државни регистар Катастра непокретности, док је у исто време њима могуће трговати што отвара простор разним малверзацијама. Упис свих непокретности у Катастар је од велике важности за грађане и државу Србију. Због формалне природе посла и великог броја контролних механизама, како би се заштитила имовина грађана и њихова права, процедуре уписа су јако комплексне и наизглед круте. Поред дигиталних процеса и система имплементираних у РГЗ-у, да би систем био још ефикаснији, неопходно је додатно јачати кадровске капацитете РГЗ-а што је препознала и Влада Србије. Колико је ова институција важна за свакодневни живот грађана било је видљиво током најинтензивнијег хакерског напада у историји Србије на РГЗ.
Са друге стране, Републички геодетски завод је од 1997. године, када је имао 2890 запослених, константно под притиском смањивања њиховог броја што је довело до тога да 2018. године броји свега 2020 запослених, односно чак 870 људи мање него са краја 20. века. У исто време се број предмета и привредна активност, нарочито у последњих пар година, вишеструко увећала. Само захваљујући подршци Владе Србије која је омогућила пријем нових запослених и чињеници да Републички геодетски завод функционише у потпуности дигитално преко развијених и имплементираних информационих система и дигитализованим пословним процесима, увећана је ефикасност рада институције и адекватно подржана грађевинска експанзија у претходном периоду. Међутим, РГЗ је достигао технолошки максимум и више није могуће драстично технолошки унапредити рад. Једини начин да се одговори на повећан број захтева и предмета је кадровско јачање институције. Због свега наведеног, Републички геодетски завод је покренуо иницијативу повећања броја систематизованих радних места на 3052, за 402 места више од тренутно систематизованих, што је оптимални минимум за несметано функционисање РГЗ у наредном периоду.
Републички геодетски завод је захвалан председници Владе, Министарству грађевинарства, саообраћаја и инфраструктуре, Министарству финансија, Министарству правде и Светској банци на континуираној подршци у реформи и дигитализацији Завода. Уколико се оваква иницијатива усвоји од стране Владе, Србија ће ефикасније решавати вишедеценијске проблеме из домена управљања непокретностима и унапредити економију Србије.
Датотеке за преузимање