23.10.2024.

Банка за међународна поравнања (Bank for International Settlements - BIS) је недавно објавила извештај који се бави токенизацијом имовине, укључујући и некретнине, као једним од кључних трендова који ће обликовати будућност глобалних финансијских тржишта.

У извештају се наводи да токенизација омогућава трансформацију традиционалних средстава у дигиталне токене, стварајући нову инфраструктуру која омогућава трговину и размену имовине на сигурним и транспарентним платформама. БИС посебно истиче потенцијал токенизације да смањи трошкове трансакција, побољша ефикасност и отвори врата ширим могућностима за глобалне инвеститоре.

Шта ово значи за Србију и Републички геодетски завод (РГЗ)?

Извештај БИС-а наглашава важност реформи у управљању имовином и прилагођавању дигиталним технологијама, како би се искористили потенцијали токенизације. Србија је већ начинила кључне кораке ка овим циљевима кроз реформе које предводи РГЗ, стварајући модеран и транспарентан систем управљања непокретностима.

 Захваљујући дигитализацији катастарских података, Србија се налази у идеалној позицији да испрати глобалне трендове које БИС препознаје као будућност.

Шта можемо очекивати у будућности?

У складу са препорукама из извештаја БИС-а, РГЗ ће наставити да развија и унапређује дигиталну инфраструктуру, отварајући врата могућности за увођење токенизованих инвестиција у непокретности у Србији. Ова технологија може донети значајне промене на тржишту некретнина, омогућавајући:

        •       Фракционисано инвестирање, где би грађани могли улагати у делове некретнина, без потребе за куповином целе имовине.
        •       Већу ликвидност тржишта непокретнина, јер ће дигитални токени омогућити бржу и лакшу трговину имовином.
        •       Глобални приступ инвестицијама, чиме би страни инвеститори могли учествовати на тржишту непокретнисти у Србији без компликованих правних процедура.

Иако ове промене доносе много потенцијала, РГЗ пажљиво прати све аспекте регулативе и безбедности, како би осигурао да свака иновација буде спроведена у складу са највишим стандардима. Уз подршку Владе, врата су отворена за иновације које могу унапредити тржиште непокретности у нашој земљи.
Кључне тачке:

1. Извештај БИС-а јасно показује да је будућност тржишта непокретности у дигитализацији и токенизацији.

2. Реформе које спроводи Републички геодетски завод позиционирају Србију као једног од лидера у овој области у региону, отварајући нове могућности за грађане, инвеститоре и развој тржишта.

3. Са пажњом усмереној на транспарентност, ефикасност и безбедност, РГЗ наставља да предводи промене које доносе дигиталну будућност тржишта непокретности.
 

Релевантне вести